Ordinace praktického lékaře ve Všestarech

Přístroje

EKG vyšetření

Zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. Nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce.
Jak probíhá vyšetření: Pacient se položí na lůžko a sestra mu na hrudník, kotníky a zápěstí připojí barevné elektrody, které snímají srdeční činnost. Záznam srdeční aktivity v podobě EKG křivky přístroj zaznamená a propíše do PC.

CRP vyšetření

Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Jeho zvýšená hodnota značí přítomnost zánětu v těle a nepřímo tak odlišuje virovou a bakteriální infekci.
Jak probíhá vyšetření: Test se provádí z jedné kapky krve, kterou sestra odebere pacientovi vpichem do bříška prstu. Pak se krev smíchá s diagnostickým činidlem, vloží do speciálního přístroje a za pár minut máme výsledek.

FOB test

Umožňuje zjistit tzv. okultní (skryté) krvácení do trávicího traktu. Funguje na principu imunochromatografické analýzy. Nejčastěji se používá jako metoda plošného screeningu nádoru tlustého střeva.
Jak probíhá vyšetření: Vzorek stolice se odebere speciální tyčinkou a přenese do nádobky se solným roztokem. Po smíchání se pak několik kapek vzorku kápne do testovací zkumavky. Výsledek testování se odečte po pár minutách od provedení testu.

Glykovaný hemoglobin

Vyšetření glykovaného hemoglobinu používáme u pacientů s diabetem (cukrovkou) ke zhodnocení dlouhodobé kompenzace tohoto onemocnění.
Jak vyšetření probíhá: Pacient musí být lačný. Odebere se krev z jeho prstu a přístroj během několika minut vyhodnotí výsledek.

INR diagnostika

Vyšetření INR se provádí především u pacientů, kteří užívají Warfarin k ředění krve. Test nám říká, jestli jsme to s ředěním krve nepřehnali, nebo naopak nejsme příliš mírní. Používáme přístroj CoaguChek ® XS a hodnotu INR se dozvíte během pár vteřin.
Jak probíhá vyšetření: Provádí se odběrem kapky krve, kterou získáme obvykle z bříška prstu ruky.

Glukometr

Glukometr je malý přenosný přístroj určený k měření glykémie neboli hladiny cukru v krvi.
Jak probíhá vyšetření: Provádí se odběrem kapky krve, kterou získáme obvykle z bříška prstu ruky. Našim dispenzarizovaným pacientům poskytujeme startovací sadu glukometru s proužky a lancetami zdarma.

Diagnostická stanice SUNTECH (měření krevního tlaku) se saturačním čidlem

Vysoce spolehlivý a přesný monitor vitálních funkcí. Kromě přesného měření poskytuje možnost získání průměrné hodnoty krevního tlaku až z pěti měření. Intervaly jednotlivých měření lze uživatelsky nastavit.
Odhalení syndromu bílého pláště či maskované hypertenze: Metoda průměrování naměřených hodnot pomáhá odhalit případný syndrom bílého pláště či maskované hypertenze a předchází tím nežádoucí medikaci u pacientů s normálními hodnotami krevního tlaku.
Jak vyšetření probíhá: Po nasazení manžety na paži se provede měření, které se několikrát za sebou opakuje dle požadavků vyšetřujícího.